Ubezpieczenie domu czy mieszkania jest możliwe bez względu na tytuł prawny, powierzchnię użytkową, rok budowy czy fakt wynajmowania nieruchomości osobom trzecim. Bez znaczenia jest również to, czy źródłem pozyskania mieszkania jest kredyt bankowy bądź podobne dotacje typu Mieszkanie dla Młodych.
Informacje o wyczerpaniu puli dopłat na program MdM pojawiają się w mediach od dłuższego czasu. Najnowszym terminem jest rok 2018 ze względu na pojawienie się nowego pomysłu, czyli Mieszkanie Plus.
Przypomnijmy, że projekt Mieszkanie dla Młodych, jak wskazuje sama nazwa, jest adresowany do osób, które chcą się usamodzielnić, ale brak im środków na wkład własny do kredytu hipotecznego. Ten wkład oferuje specjalna dotacja rządowa dotycząca zarówno rynku pierwotnego, jak i wtórnego.
Ubezpieczenie mieszkania MdM
Nic nie stoi na przeszkodzie, aby mieszkanie z programu MdM było ubezpieczone odpowiednią polisą uwzględniającą kilka kluczowych elementów:
- zdarzenia losowe (pożar, zalanie, uderzenie pojazdu, grad i inne),
- odpowiedzialność cywilną w życiu prywatnym,
- assistance domowy i medyczny,
- następstwa nieszczęśliwych wypadków,
- nagrobek.
Warto pamiętać, że program mieszkaniowy typu MdM nie jest przeznaczony dla wszystkich osób, które spełniają kryteria wiekowe, tj. nie przekroczyły 36 roku życia. Dofinansowanie wkładu własnego będzie możliwe w przypadku gdy osoba:
1.Chce kupić mieszkanie z rynku pierwotnego (od dewelopera lub spółdzielni mieszkaniowej) lub wtórnego.
2.Bierze pożyczkę nie tylko na zakup mieszkania, ale i domu.
3.Ma nie więcej niż 36 lat, chyba że małżonek liczy mniej lat. Warunek ten nie dotyczy osób, które mają przynajmniej troje dzieci.
4.Nigdy nie była (także w przypadku małżeństw) właścicielem domu, mieszkania czy kamienicy.
5.Nigdy nie przysługiwało jej (także w przypadku małżeństw) spółdzielcze własnościowe prawo do mieszkania lub domu jednorodzinnego.
Jak szacują analitycy popularność programu MdM wkrótce może samoistnie wygasnąć ze względu na rozpoczęcie od roku 2017 nowego przedsięwzięcia o nazwie Mieszkanie Plus. Ale powody mogą być też zgoła inne: wyczerpanie środków na dopłaty mimo podniesienia progu wymaganego wkładu własnego (z 10 na 15%).
Projekt MdM jest oparty na kredytowaniu inwestycji. Z tego tytułu banki udzielają pożyczki, ale jednocześnie chcą zabezpieczenia kredytu od pożyczkobiorcy w razie niezdolności do dalszej spłaty. Tzw. cesja, choć nieznacznie zwiększy ratę kredytu, będzie gwarantowała opłacenie pożyczki przez ubezpieczyciela w wyjątkowych sytuacjach.
Do kiedy można skorzystać z programu MdM?,