Formularz kontaktowy

Szukasz ubezpieczenia dla siebie?
Wypełnij krótki formularz - nasz konsultant skontaktuje się z Tobą.

Imie


Numer telefonu


Kontakt
Szybki kontakt
Najlepsze ubezpieczenie mieszkania w zasięgu ręki!

Najlepsze ubezpieczenie mieszkania w zasięgu ręki!

Sprawdź nasz ranking ubezpieczeń nieruchomości i wybierz najlepsze dla Ciebie:

  • Ubezpieczenie domu

  • Ubezpieczenie mieszkania

  • Ubezpieczenie nieruchomości

Porównaj oferty

Kto jest winny za zalanie mieszkania?

Mieszkańcy bloków, ale także jednorodzinnych domów szeregowych czy tzw. bliźniaków są nie tylko sąsiadami, ale również użytkownikami tej samej powierzchni mieszkalnej. Przez to awaria u jednego z lokatorów może odbić się na stanie mieszkania sąsiada z dołu czy zza ściany.

zalanie mieszkania

W przypadku niekontrolowanego wydostania się z wody – najczęściej jest to kuchnia lub łazienka – poza mieszkanie sprawcy zdarzenia sprawę odszkodowania czy pokrycia strat w innej formie pokrywa odpowiednio dobrana polisa ubezpieczeniowa.

Co może zrobić poszkodowany?

Kroki, jakie należy podjąć, jeżeli jest się poszkodowanym:

1) zlokalizowanie źródła (mieszkania) wycieku wody,

2) udokumentowanie poniesionych strat (wykonanie zdjęć) i sporządzenie notatki określającej miejsce i czas zdarzenia,

3) kontakt z sąsiadem, który spowodował szkodę,

4) uzyskanie od niego numeru polisy celem otrzymania środków.

Ostatni z punktów jest najważniejszy, bo w końcu chodzi o finansowe odszkodowanie, ale nie jest jednoznaczny. Może się bowiem okazać, że sąsiad takiej polisy nie posiada. Wtedy albo pokrywa on roszczenia poszkodowanego z własnej kieszeni, albo w inny sposób łagodzi spór, który w skrajnych przypadkach kończy się na sali sądowej.

ubezpieczenie mieszkania

Odszkodowanie od spółdzielni

Jednak nie zawsze winnym musi być roztargniony sąsiad. Jeśli dojdzie do awarii wężyka odprowadzającego wodę z pralki, kwestia zalania jest łatwa do ustalenia. Co innego jednak gdy do wycieku wody dojdzie w ścianie lub pod podłogą, gdy trzeba liczyć się z większymi wydatkami jak choćby kosztami poszukiwania przyczyny awarii.

O winie decyduje umiejscowienie instalacji wodnej. Za poziome w dalszym ciągu odpowiada właściciel mieszkania, z którego zaczęła wydostawać się woda. Z kolei za instalację umiejscowioną w tzw. pionie odpowiada spółdzielnia mieszkaniowa, czy zarządca budynku i to od nich należy domagać się zadośćuczynienia.

Dla uniknięcia sporów międzysąsiedzkich warto posiadać nie tylko ubezpieczenie nieruchomości w zakresie podstawowym, ale również zadbać o składniki dodatkowe, które tylko nieznacznie wpływają na cenę jednorocznej składki, np. OC w życiu prywatnym czy wspomniane poszukiwanie przyczyn zdarzenia.

Więcej ciekawych informacji na temat ubezpieczenia mieszkania od zalania dowiesz się z tego poradnika: https://www.ubezpieczeniaonline.pl/mieszkania-domu/a/zalanie-sasiada-i-co-dalej/28.html

VN:F [1.9.22_1171]
Oceń ofertę towarzystwa ubezpieczeniowego
Ocena: 9.5/10 (2 głosy(ów) oddano)
Kto jest winny za zalanie mieszkania?, 9.5 out of 10 based on 2 ratings

Leave a Reply