Mieszkania kosztują zwykle nawet kilkaset tysięcy złotych. Z tego powodu zakupienie takiej nieruchomości wymaga dokładnego przemyślenia swojej decyzji. Warto więc przeanalizować kilka czynników, szczególnie gdy mieszkanie pochodzi z rynku wtórnego. O czym warto pamiętać?
Rynek wtórny a pierwotny
Rynek wtórny to mieszkania, które nie są kupowane bezpośrednio od dewelopera, a od kolejnego właściciela. Czasem są one dość stare, a przez poprzednie lata mieszkały w nich inne osoby. Mieszkania z rynku wtórnego mają jednak to do siebie, że zwykle są tańsze. Znajdują się też blisko centrów miast, gdzie nie ma już nowych działek na tworzenie kolejnych inwestycji. Niektórym osobom zależy także na mieszkaniu w odrestaurowanej kamienicy. Wówczas również trzeba zdecydować się na lokal z rynku wtórnego.
O czym pamiętać podczas kupowania mieszkania z rynku wtórnego?
Kupno mieszkania z rynku wtórnego może być ryzykowne ze względu na fakt, że taki lokal ma już swoją historię. Warto więc dokładnie przeanalizować wszystkie kwestie. Przed zdecydowaniem się na nieruchomość z rynku wtórnego zwróć uwagę na:
- historię nieruchomości,
- stan lokalu,
- stan prawny,
- stan klatki schodowej i elewacji.
Znaczenie mają wszelkie pęknięcie na ścianach czy niewłaściwy stan podłóg. Warto również sprawdzić szczelność okien. Jeśli kiedyś doszło do zalania czy innego zdarzenia losowego, właściciel mieszkania powinien Cię o tym poinformować. Znaczenie ma nie tylko stan samego lokalu, lecz także innych przestrzeni wokół. Może bowiem okazać się, że zaraz po Twoim wprowadzeniu rozpocznie się remont ulicy bądź elewacji, które to często trwają latami.
Jeśli masz samochód, zwróć uwagę również na miejsca parkingowe w okolicy. W niebezpiecznych dzielnicach warto stawiać auta na strzeżonych parkingach. Czasem nowsze budynki mają również przestrzenie podziemne, w których można zostawić samochód.
Dokumenty a kupno mieszkania z rynku wtórnego
Kupno mieszkania to również wiele formalności. Przed zdecydowaniem się na daną nieruchomość warto również sprawdzić kilka kwestii. Chodzi głównie o stan prawny lokalu. Zanim zakupisz mieszkanie, dowiedz się:
- czy mieszkanie nie jest obciążone prawami innych osób,
- czy sprzedający jest właścicielem mieszkania,
- czy mieszkanie nie jest zadłużone.
Warto również zadbać o pomoc notariusza. Najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest postawienie na depozyt notarialny, który zabezpiecza interesy finansowe obu stron do momentu sfinalizowania transakcji. Warto również podpisać umowę przedwstępną. Wszelkie dokumenty trzeba wielokrotnie przeczytać i skontrolować. Dobrym pomysłem okazuje się przekazanie ich prawnikowi. Taka osoba sprawdzi, czy umowa jest korzystna i zgodna z obowiązującymi przepisami.
Niekiedy na mieszkanie jest wykupione ubezpieczenie. Warto zadbać o to, by obowiązywało ono również po zmianie właściciela. Pozwoli na zabezpieczenie nieruchomości przed losowymi wypadkami.
Kredyt hipoteczny na mieszkanie z rynku wtórnego
Mieszkanie z rynku wtórnego można kupić za zaoszczędzone pieniądze, ale istnieje również opcja skorzystania z kredytu hipotecznego. Jego otrzymanie wiąże się z przedstawieniem dobrej historii kredytowej. To bank określa, czy przyzna danej osobie niezbędne środki. Jeśli decyzja będzie pozytywna, zobowiązanie można rozłożyć nawet na kilkadziesiąt lat.
Uzyskanie kredytu wiąże się z koniecznością dopełnienia wielu formalności. Takie środki są przyznawane jedynie na konkretny lokal. Po spisaniu umowy musisz więc przestawić ją w banku. W ten sposób można ustalić hipotekę, która jest tak ważna w przypadku kredytu hipotecznego.
Warto porównywać oferty dotyczące kredytów mieszkaniowych. W ten sposób będziesz wiedzieć, który bank prezentuje najkorzystniejsze propozycje. To świetna opcja dla osób chcących zaoszczędzić sporą sumę. W przypadku tak dużych kwot, które są potrzebne na zakup mieszkania, różnica może być naprawdę duża. Trzeba również pamiętać, że do uzyskania kredytu hipotecznego niezbędne jest dysponowanie wkładem własnym (https://finanse.rankomat.pl/poradniki/kredytowac-wklad-wlasny/). Zwykle wynosi on kilkadziesiąt tysięcy złotych.
Jak bezpiecznie kupić mieszkanie na rynku wtórnym?,