Mieszkańcy bloków, ale także jednorodzinnych domów szeregowych czy tzw. bliźniaków są nie tylko sąsiadami, ale również użytkownikami tej samej powierzchni mieszkalnej. Przez to awaria u jednego z lokatorów może odbić się na stanie mieszkania sąsiada z dołu czy zza ściany.
W przypadku niekontrolowanego wydostania się z wody – najczęściej jest to kuchnia lub łazienka – poza mieszkanie sprawcy zdarzenia sprawę odszkodowania czy pokrycia strat w innej formie pokrywa odpowiednio dobrana polisa ubezpieczeniowa.
Co może zrobić poszkodowany?
Kroki, jakie należy podjąć, jeżeli jest się poszkodowanym:
1) zlokalizowanie źródła (mieszkania) wycieku wody,
2) udokumentowanie poniesionych strat (wykonanie zdjęć) i sporządzenie notatki określającej miejsce i czas zdarzenia,
3) kontakt z sąsiadem, który spowodował szkodę,
4) uzyskanie od niego numeru polisy celem otrzymania środków.
Ostatni z punktów jest najważniejszy, bo w końcu chodzi o finansowe odszkodowanie, ale nie jest jednoznaczny. Może się bowiem okazać, że sąsiad takiej polisy nie posiada. Wtedy albo pokrywa on roszczenia poszkodowanego z własnej kieszeni, albo w inny sposób łagodzi spór, który w skrajnych przypadkach kończy się na sali sądowej.
Odszkodowanie od spółdzielni
Jednak nie zawsze winnym musi być roztargniony sąsiad. Jeśli dojdzie do awarii wężyka odprowadzającego wodę z pralki, kwestia zalania jest łatwa do ustalenia. Co innego jednak gdy do wycieku wody dojdzie w ścianie lub pod podłogą, gdy trzeba liczyć się z większymi wydatkami jak choćby kosztami poszukiwania przyczyny awarii.
O winie decyduje umiejscowienie instalacji wodnej. Za poziome w dalszym ciągu odpowiada właściciel mieszkania, z którego zaczęła wydostawać się woda. Z kolei za instalację umiejscowioną w tzw. pionie odpowiada spółdzielnia mieszkaniowa, czy zarządca budynku i to od nich należy domagać się zadośćuczynienia.
Dla uniknięcia sporów międzysąsiedzkich warto posiadać nie tylko ubezpieczenie nieruchomości w zakresie podstawowym, ale również zadbać o składniki dodatkowe, które tylko nieznacznie wpływają na cenę jednorocznej składki, np. OC w życiu prywatnym czy wspomniane poszukiwanie przyczyn zdarzenia.
Więcej ciekawych informacji na temat ubezpieczenia mieszkania od zalania dowiesz się z tego poradnika: https://www.ubezpieczeniaonline.pl/mieszkania-domu/a/zalanie-sasiada-i-co-dalej/28.html
Kto jest winny za zalanie mieszkania?,