Formularz kontaktowy

Szukasz ubezpieczenia dla siebie?
Wypełnij krótki formularz - nasz konsultant skontaktuje się z Tobą.

Imie


Numer telefonu


Kontakt
Szybki kontakt
Najlepsze ubezpieczenie mieszkania w zasięgu ręki!

Najlepsze ubezpieczenie mieszkania w zasięgu ręki!

Sprawdź nasz ranking ubezpieczeń nieruchomości i wybierz najlepsze dla Ciebie:

 • Ubezpieczenie domu

 • Ubezpieczenie mieszkania

 • Ubezpieczenie nieruchomości

Porównaj oferty

Czy ubezpieczenie domu jest obowiązkowe?

Polisa chroniąca nieruchomość przed różnymi zdarzeniami nagłymi to z jednej strony niewielki wydatek, a z drugiej zabezpieczenie mienia i gwarancja spokojnej głowy także podczas nieobecności w domu. Czy jednak ten komfort jest koniecznością?

ubezpieczenie od pioruna

W polskim prawie nie ma jednoznacznych zapisów o obowiązku posiadania ubezpieczenia domu – zamieszkanego bądź w budowie. Inaczej jest w przypadku kredytu hipotecznego. Jeśli pożyczkobiorca otrzymuje środki od banku, ten wymaga ubezpieczenia w podstawowej wersji.

Obowiązkowe ubezpieczenie kredytu na dom

Ubezpieczone są zatem mury od ryzyka wystąpienia ognia i innych zdarzeń znajdujących się w zakresie polisy, którą pożyczkobiorca może rozszerzyć za dodatkową składką o inne elementy, jak:

 • śmierć,
 • śmierć w wyniku wypadku,
 • następstwa nieszczęśliwego wypadku,
 • leczenie szpitalne,
 • niezdolność do wykonywania pracy itp.

Ważne!

Bank wymaga ubezpieczenia kredytu, co bezpośrednio wpływa na wysokość składki, jednak nie ma prawa narzucać polisy danego towarzystwa ubezpieczeniowego. Pożyczkobiorca może przystać na ofertę banku lub skorzystać z zakupu polisy u konkurencyjnego towarzystwa.

ubezpieczenie mieszkania

Zalety ubezpieczenia domu

Co prawda brak obowiązku zwalnia właściciela domu z posiadania polisy mieszkaniowej i pozwala zaoszczędzić ok. 200 zł w skali roku, ale nieubezpieczony lokator naraża siebie  posiadane mienie na przykre i niespodziewane zdarzenia, które mogą się przytrafić bez udziału winy własnej.

Oprócz polisy w wersji podstawowej chroniącej finansowo na skutek pożaru, zalania czy dewastacji, właściciel domu za niewielką dopłatą może skorzystać z rozszerzeń typu:

 • kradzież z włamaniem,
 • OC w życiu prywatnym,
 • ubezpieczenie przedmiotów szklanych itp.

Jednak największym plusem polisy mieszkaniowej jest jej cena i okres trwania ochrony. Najtańsze rozwiązania to wydatek 100 zł raz na 12 miesięcy. Najdroższe polisy kosztują kilkakrotnie więcej, ale w przypadku standardowego domu bez konstrukcji drewnianej i leżącego poza strefą powodziową nie powinno się zapłacić więcej niż 250-300 zł za pełny rok ochrony.

VN:F [1.9.22_1171]
Oceń ofertę towarzystwa ubezpieczeniowego
Ocena: 10.0/10 (1 głos oddano)
Czy ubezpieczenie domu jest obowiązkowe?, 10.0 out of 10 based on 1 rating

Comments are closed.