Na całkowitą kwotę kredytu mieszkaniowego składa się kilka czynników, jak pożyczka, opłaty naliczane przez bank, odsetki w razie niespłacenia raty w wyznaczonym terminie i w końcu ubezpieczenie. Czy nie wystarczyłaby zwykła polisa na życie chroniąca lokatorów przed przykrymi zdarzeniami w życiu codziennym?
Ubezpieczenie nie jest produktem na tyle luksusowym ani kosztownym, aby wykupienie ochrony wymagało wzięcia kredytu. Za to pożyczka wzięta z banku już takiego ubezpieczenia wymaga. Dlaczego? Bank chce być dodatkowo zabezpieczony na wypadek gdyby kredytobiorca nie był w stanie spłacać kredytu, który można znaleźć na www.lowcakredytow.pl na z przyczyn od siebie niezależnych.
Ubezpieczenie a cesja
Ubezpieczenie nieruchomości do kredytu jest klasyczną polisą mieszkaniową (dotyczy też domu i innych rodzajów budowli, na które została zaciągnięta pożyczka). Klienci banku decydują się przeważnie na wersję podstawową ubezpieczenia, chroniącego nieruchomość w zakresie murów – i to jedynie od wymienionych w umowie zdarzeń losowych jak ogień, uderzenie pojazdu, czy wybuch.
Przy udzielaniu pożyczki klient banku jest zobowiązany do wyboru ubezpieczenia sumy kredytu. To klient opłaca comiesięczne składki doliczane do raty kredytu, ale w razie przykrego zdarzenia, stroną ubezpieczoną jest bank. W ten sposób instytucja finansowa nabywa prawo do wypłaty odszkodowania.
Zawieranie umowy kredytowej jest związane z cesją. To nic innego jak przepisanie pożyczki na ubezpieczyciela , który w razie zniszczenia nieruchomości przed końcem spłaty kredytu będzie zobowiązany pokryć brakujące środki.
W razie mniejszych szkód bank może zezwolić na wypłatę odszkodowania kredytobiorcy, aby ten był w stanie wyremontować szkodę.
Polisa nie tylko w wersji podstawowej
Należy pamiętać, że to bank ustala zakres minimalnego ubezpieczenia. Z każdym kolejno wykupionym rozszerzeniem kredytobiorca zyskuje większą ochronę i możliwość otrzymania świadczenia nie tylko dla banku, ale i dla siebie. W końcu nie każdy wypadek musi zakończyć się tragicznie, pozbawiając jego uczestnika życia czy zdolności do wykonywania pracy.
O co zatem rozszerzyć polisę? Wybór jest duży i zależy od indywidualnych potrzeb kredytobiorcy:
- zdarzenia losowe – powódź, zalanie, grad i inne,
- OC w życiu prywatnym,
- NNW,
- ubezpieczenie ruchomości i przedmiotów szklanych,
- kradzież z włamaniem.
Pożyczkobiorca z reguły nie wie, jaką polisę ma wybrać. Oczywiście, może dokupić gotowy pakiet podsuwany przez bank, ale ma też prawo skorzystać z oferty innego towarzystwa ubezpieczeniowego. Wybór ułatwi skorzystanie z porównywarki ubezpieczeń, która pozwoli znaleźć produkt najbardziej optymalny w stosunku do kwoty ubezpieczenia.
Poczytaj o rankomat.pl na www.ubezpieczeniaonline.pl i znajdź dobre ubezpieczenie
Ubezpieczenie nieruchomości do kredytu hipotecznego,