O wartości ubezpieczenia domu czy mieszkania decyduje kilka składników. Wśród nich jest zakres ochrony, czyli to, co polisa obejmuje w razie wystąpienia szkody. Im więcej rozszerzeń, tym ochrona pełniejsza, ale i wyższa składka.
W standardowej polisie mieszkaniowej do umowy podstawowej ubezpieczyciel oferuje kilka opcji rozszerzenia. Podstawa dotyczy przeważnie murów nieruchomości i chroni je przed skutkami finansowymi kilku do kilkunastu zdarzeń losowych.
Spośród umów dodatkowych, z których każda nieznacznie podnosi wartość rocznej składki, występują najczęściej:
- odpowiedzialność cywilna w życiu prywatnym,
- mienie ruchome,
- stałe elementy,
- powódź,
- następstwa nieszczęśliwych wypadków,
- pakiet assistance,
- ochrona bagażu poza miejscem zamieszkania,
- przepięcia,
- porady prawne.
Duża ilość opcji dodatkowych sprawia, że przyszły ubezpieczony ma możliwość zakupu polisy dopasowanej do własnych potrzeb. Jeśli stwierdzi on, że potrzebuje dodatkowej ochrony w trakcie trwania umowy, ubezpieczyciel przeważnie dopuszcza taką ewentualność, a właściciel polisy dopłaca tylko różnicę w wysokości składki.
OC w życiu prywatnym
Jednym z najbardziej popularnych rozszerzeń jest odpowiedzialność cywilna w życiu prywatnym. Co to właściwie jest? OC w odniesieniu do lokatora domu czy mieszkania pozwala chronić ubezpieczonego przez roszczeniami osób trzecich, które poniosły szkodę w różnych nieprzewidzianych sytuacjach, np.:
- zalanie sąsiada z dołu,
- przerysowanie samochodu rowerem należącym do dziecka ubezpieczonego,
- uszkodzenie stałych elementów w wynajmowanym mieszkaniu,
- uszkodzenie mienia ruchomego należącego do właściciela nieruchomości.
W zależności od produktu ubezpieczeniowego zakres OC w życiu prywatnym może się nieznacznie różnić. Opcja ta jest także ograniczona pod kątem maksymalnej sumy ubezpieczenia, co można łatwo sprawdzić korzystając z porównywarki ubezpieczeń.
Ubezpieczenie mieszkaniowe od wszystkich ryzyk
Innym rodzajem rozszerzenia jest wykupienie formuły All Risk, czyli wszystkich zdarzeń losowych, a nie tylko nazwanych, jak w przypadku umowy podstawowej. Pakiet „od wszystkich ryzyk” również podlega ograniczeniu w postaci wyłączeń odpowiedzialności.
Ubezpieczenie od wszystkich ryzyk zawiera nie tylko zdarzenia losowe, ale i przypadki rażącego niedbalstwa ze strony ubezpieczonego, szkody spowodowane graffiti, uszkodzenie mienia w garażu lub piwnicy, straty na przedmiotach wartościowych czy kradzież zwykłą.
Jednak ubezpieczyciel ogranicza formułę All Risk do wyłączeń, za które nie ponosi odpowiedzialności finansowej. Chodzi m.in. o pęknięcia rur i wyposażenia instalacyjnego z powodu zamarznięcia wody czy błędów konstrukcyjnych w budowli. O tym wszystkim informuje w osobnym podrozdziale dokument Ogólnych Warunków Ubezpieczenia dostępny na stronie towarzystwa także przed zawarciem umowy.
Przeczytaj również: Ubezpieczenie płyty indukcyjnej – co warto wiedzieć?
Umowy dodatkowe w polisie mieszkaniowej,